SIGURANTA IN DRUM SPRE SCOALA

Zi de zi parcurgi drumul de acasă până la școală. Indiferent de modul în care străbați acest drum, este important să cunoști regulile de circulație, pentru a fi mereu în siguranță.

REGULILE DE TRAVERSARE A STRAZII

1. Oprește-te întotdeauna înainte de a traversa pe carosabil! Nu sta pe marginea trotuarului!

2. Privește în stânga!

3. Privește în dreapta!

4. Privește din nou în stânga!

5. Poți traversa strada, cu condiția să nu treacă niciun vehicul și să nu existe niciun alt pericol. În timpul traversării, poți ridica mâna, pentru a fi mai vizibil.

6. Ține minte că atunci când cobori din autobuz, tramvai sau mașină, să nu traversezi direct prin fața sau spatele vehiculului! Nu ești vizibil în acest caz pentru șoferul acelui vehicul.

SEMNELE DE CIRCULATIE

Semnalizare pentru pietoni

Lumina roșieSTOP - (nu se poate trece pe carosabil)

Lumina verdeTRAVERSEAZĂ – (se poate traversa)

trecere

Marcaj de trecere pentru pietoni

trecere de pietoni

Trecere pentru pietoni

trecere

Trecere pentru pietoni și bicicliști

copii

Atenție, copii!

presemnalizare

Presemnalizare trecere pietoni

interzis

Acces interzis pietonilor

semn

Zonă rezidențială

MERSUL PE BICICLETA

bicicleta

Aproape tuturor copiilor le place mersul pe bicicletă. Astfel se poate ajunge la un coleg, la școală sau se poate merge în drumeții mai lungi. Pentru ca mersul cu bicicleta să fie sigur, reține:

1. Informează-ți întotdeauna părinții unde pleci și la ce oră te întorci!

2. Dacă pleci singur sau cu prietenii de vârsta ta, alege un traseu pe care îl cunoști bine! Nu te abate de la drum!

3. Pune-ți casca pe cap! Aceasta te va proteja de lovituri, în cazul în care vei cădea de pe bicicletă.

4. Verifică împreună cu părinții dacă luminile de la bicicletă funcționează! Nu uita, de asemenea, de vesta reflectorizantă sau de elementele reflectorizante de pe îmbrăcăminte! Datorită acestora, vei fi vizibil pentru șoferii altor vehicule.

5. Când pleci într-o excursie mai lungă, ia cu tine și îmbrăcăminte mai călduroasă sau o haină impermeabilă! Astfel, schimbarea vremii nu te va lua prin surprindere.

6. În călătoria cu bicicleta, să ai întotdeauna cu tine ceva de băut și de mâncat! Împachetează-ți în rucsac sandvișuri, fructe și suc! Astfel, nu o să-ți lipsească energia.