SIGURANTA RUTIERA

În cadrul campaniei Şcoala siguranţei Tedi, elevii claselor I și ceilalți elevi din ciclul primar de la Școala Gimnazială Rareș Vodă din Ploieşti au aflat informaţii folositoare despre siguranţa lor. Reprezentanţi ai Poliției Române, partener al programului Școala Siguranței Tedi, prin Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității şi specialiști din cadrul Serviciului de Intervenție și Acțiuni Speciale, Serviciului Pirotehnic, ai Institutului Național de Criminalistică și ai Direcției Rutiere le-au ţinut celor mici o lecţie completă de siguranţă.

Lecţia a debutat cu pregătire teoretică privind siguranța, apoi informaţiile au fost transpuse în exerciții regăsite în materialul didactic pus la dispoziție de Tedi.

După lecția de la clasă, elevii au mers în curtea școlii pentru a se familiariza cu o parte din echipamente folosite de structuri din cadrul Poliției Române, iar polițiștii prezenți au răspuns curiozităților copiilor și le-au furnizat informații utile pentru siguranța lor.