SIGURANTA LA SCOALA

Luni, 28 ianuarie 2019, a avut deja loc una dintre primele lecții ale Școlii siguranței la Școala Gimnazială nr. 3 din Moreni, județul Dâmbovița.
În prezența mult îndrăgitei mascote Tedi, elevii, coordonați de doamna învățătoare Cristina Mihai, au beneficiat de informațiile oferite de reprezentanții poliției despre siguranța la școală şi despre situaţii particulare, respectiv: recunoaşterea manifestărilor de tip bullying, crearea unor relaţii de prietenie între colegi şi rezolvarea nonviolentă a situaţiilor conflictuale.

La această lecție a participat și Anca Sână Serea, om de televiziune și blogger de parenting.

La final, elevii au interacționat cu specialiștii Poliției Române din structurile de prevenire, rutieră, criminalistică şi acțiuni speciale. Aceștia au fost prezenți și cu tehnica din dotare, polițiștii realizând o serie de demonstrații pe înțelesul celor mici.

Acțiunea s-a încheiat cu o vizită la Școala Gimnazială nr. 4 din Moreni unde Tedi a vizitat elevii din clasa I înscriși la Școala siguranței.