SIGURANTA IN RELATIILE CU CEI DIN JUR

Atunci cand nu sunt supravegheati de parinti, copiii trebuie să conștientizeze pericolele, să le evite și să le gestioneze.

Atât în realitate, cât şi online, pot exista persoane răuvoitoare care nu arată întotdeauna periculos, tocmai de aceea, cei mici trebuie să aibă grijă cu cine interacționează şi ce informaţii oferă persoanelor necunoscute.

Acestea sunt doar cateva dintre sfaturile primite de la reprezenţanţii Institutului de Cercetare și Prevenire a Criminalității de către elevii de clasa I de la Şcoala Gimnazială "Gheorghe Corneliu", Domneşti, Ilfov, care au participat la o lecţie deschisă despre siguranţa in relatiile cu cei din jur.

După lecția de la clasă, polițiștii prezenți le-au arătat elevilor o parte din echipamentele folosite de structuri din cadrul Poliției Române şi au răspuns întrebărilor pline de curiozitate oferindu-le şi alte informații utile pentru siguranța lor.